Стар Мийд, Възпитаване на сърцата, обучение на умовете

 

В.54. КАКВО СЕ ИЗИСКВА ОТ НАС В ТРЕТАТА ЗАПОВЕД?

О. В Третата Заповед от нас се изисква да пазим святи и да споменаваме със страхопочитание имената, титлите, атрибутите, наредбите, Словото и делата на Бога.


ПОНЕДЕЛНИК

Първата от Десетте Заповеди ни казва на какво да се покланяме: на Бога и само на Бога. Втората заповед ни казва какво да правим и какво да използваме, когато се покланяме. Не трябва да се покланяме с идоли или други неща, които Бог не изисква, а само с тези неща, които ни е заповядал. Тази трета заповед също съсредоточава нашето внимание върху поклонението към Бога. Тази заповед ни казва какво отношение да имаме, когато се покланяме. По всяко време, когато използваме Божието име, но особено в нашето поклонение, ние трябва да внимаваме да бъдем много почтителни. Почитта, която трябва да имаме към Бога, е толкова голяма, че има специално име: благоговение. Трябва да се отнасяме с благоговение, когато говорим за Бога и когато говорим на Бога. Това е защото Той е толкова по-велик и по-възвишен от нас. Прочетете Псалм 99:1-5.

ВТОРНИК

В един предишен въпрос и отговор научихме, че Десетте Заповеди обобщават моралния закон. Те са кратка форма на всички закони, които Бог е дал на човека, за да им се покорява. Въпросите и отговорите в катехизиса относно Десетте Заповеди ни показват, че няма да е достатъчно да се подчиняваме само на точните думи във заповедите и нищо повече. Например, ако спазваме тази трета заповед като не споменаваме напразно името “Бог,” но се подиграваме на Божието Слово, ние всъщност не спазваме третата заповед. Затова отговорът на този въпрос какво се изисква от нас в третата заповед включва повече от използването на думата „Бог” с благоговение. Този отговор казва, че Бог също изисква от нас да използваме с благоговение всички Негови имена, титли, атрибути, наредби, Словото и делата Му. Това са всички неща, чрез които Бог ни се открива.

Бог има много имена и титли в Писанието. Имената Му и титлите Му ни помагат да видим кой е. Бог ни Се е открил в Писанието. Казал ни е за определени качества, които притежава, като святост, доброта, справедливост и сила. Дал ни е наредби или ръководство как да отидем при Него и да израстваме в образа на Исус. Тези наредби ни помагат да Го познаваме по-добре, когато ги използваме. Бог ни се е открил също и в Своето Слово, Библията. Също ни показва какъв е в делата Си, или нещата, които прави. Виждаме какъв е Бог, когато изучаваме Неговото творение, Неговата всекидневна грижа към всичките Му създания и спасението, което извърши за нас. Прочетете Псалм 138:1-2.

СРЯДА

Бог има много различни имена в Писанието. Това е защото никоя дума не може да обхване всичко, което е Бог за Своите хора. Можете ли да се сетите за някои от Божиите имена в Библията? Както допълнение към Своите имена, Бог също така има титли като “Създател,” “Защитник на хората,” “Цар на царете и Господ на господарите.” Винаги когато говорим за или на Бога, трябва да внимаваме да използваме имената и титлите, които Писанието използва. Да казваме “някой там горе ме харесва” или да говорим за Бога като за “човека на горния етаж” не показва подходящата почит към Него. Бог ни Се е открил в Писанието. Открил ни е много от Своите атрибути. Открил ни е Своите имена, титли и атрибути, за да Го познаваме. Иска от нас да изучаваме тези неща в Писанието и да мислим често за тях. Трябва да позволим на тези неща, които Бог ни е открил, да ни помогнат да израстваме в любов към Него. Докато мислим за Божиите имена, титли и атрибути, трябва да се научим на страх от Господа и на наслада в Него. Прочетете Псалм 145:1-5.

ЧЕТВЪРТЪК

Бог е промислил за нас неща, които ще ни направят да Го познаваме по-добре и да живеем така, както Той иска, когато ги използваме. Ако искаме да спазваме тази трета заповед, ще се отнасяме с уважение към тези неща. Ще използваме вярно това, което Бог е предвидил за нашия растеж. Бог не дал молитвата като средство, което да ни помогне да израснем в Христос. Трябва да сме верни и да се молим, а когато се молим, трябва да бъдем почтителни в нашите молитви. Бог ни е дал други християни в църквата. Той иска да се срещаме с тях редовно, да слушаме Божието Слово, което се чете и проповядва, и да Му се покланяме заедно с тях. Бог ни е дал кръщение и Господна вечеря, които също ни правят да Го познаваме по-добре и да израстваме повече като Исус.

Лесно е да пренебрегнем тези наредби, които Бог ни е дал. Понякога сме толкова заети, че ни е трудно да отделим време за молитва или да отидем на църква. Но Бог изисква от нас да използваме нещата, които ни е дал. Когато ги използваме, ние се отнасяме с тези неща почтително, като внимаваме да ги използваме така, както Бог ни е казал. Ранните християни ни дават пример за хора, които вярно и почтително са използвали това, което Бог им е дал за тяхното израстване. Прочетете Деяния 2:42-47.

ПЕТЪК

Ако искаме да почитаме Божието име, ще почитаме Неговото Слово, в Което Той ни се е открил. Нашето отношение в поклонението почита Бога, когато използваме Неговото Слово и го правим почтително. Библията е чудесно съкровище – цяла книга, в която Бог ни казва какъв е, какво прави за нас и какво иска от нас! Глупаво е да имаме Библия и рядко да я използваме! Трябва да изучаваме Божието Слово всеки ден, ревностни да научим от него всичко, което можем. Разбира се, не е достатъчно само да знаем и изучаваме Божието Слово. Няма да се отнасяме с благоговение към него, ако не го четем като заповед от нашия Цар и не търсим Неговата воля в него, за да можем ревностно да се покоряваме.

Цар Йосия е пример за човек, който имаше такова благоговение към Божието Слово. Много преди да стане цар, израилтяните бяха започнали да се покланят на идоли. Те използваха Божия Храм все по-малко, докато накрая стана мръсен и срутен. Цар Йосия накара работници да го изчистят и възстановят. Докато работеха, те се натъкнаха на свитък. Свитъкът съдържаше Божия закон. Израилтяните бяха пренебрегвали Бога толкова дълго време, че това беше единственото копие от Божието Слово – и То е било изгубено с години! Цар Йосия накара да му прочетат Божието Слово. Докато слушал, разбрал колко непокорен е бил неговият народ през цялото време. Той осъзна какво всъщност е законът – Божието Слово, на Което трябва да се покоряват. Прочетете 2 Летописи 34:19-21, 31, за да видите как реагира на това, което Бог е казал в Своето Слово.

СЪБОТА

Бог ни се е открил чрез делата Си или чрез чудесните неща, които правил. Едно от Божиите дела е сътворението. Цялото Божие творение показва, че Бог е велик. Трябва да Го почитаме за това, което е създал, като позволяваме на чудото, което виждаме в творението, да ни напомня за нашия чудесен Бог. Божието дело в провидението също ни показва какъв е Бог. Всеки ден Той се грижи за Своите хора, снабдявайки нуждите им и подреждайки всичко, което става в живота им, за тяхно добро и за Своя слава.

Докато гледаме как Бог върши намеренията Си чрез всичко, което става, трябва да Го прославяме за това, което прави, и да Му се доверим. Най-великото дело на Бога е Неговото дело на спасението. Той ни се открива най-добре като промисля спасение за Своите хора. Трябва да приемем спасението, което е промислил, и да живеем живот на покорство поради благодарността за това, което Бог е направил. Ние почтително използваме Божиите дела на сътворение, провидение и спасение, когато позволяваме на тези неща да ни водят към хваление и по-голяма любов към нашия Бог. Прочетете Откровение 15:3-4.


Предишен въпрос | Съдържание | Следващ въпрос


* * * * *
Starr Meade, Training Hearts, Teaching Minds
Copyright © 2000 Starr Meade
превод Copyright © 2004 Юлияна Матеева