Стар Мийд, Възпитаване на сърцата, обучение на умовете

 

В.67. КАКВО ГЛАСИ ШЕСТАТА ЗАПОВЕД?

О. Шестата Заповед гласи: Не убивай.


ПОНЕДЕЛНИК

След потопа, когато Ной и семейството му започнаха отново живота на земята, Бог даде на Ной заповед за цялото човечество. Той му каза, че ако някой пролее чужда кръв, неговата собствена кръв трябва да бъде пролята. Защо Бог каза това? Не беше защото да нараняваш другите е нелюбезно. Прочетете Битие 9:6, за да видите защо хората не трябва да убиват или нараняват други хора. Това е защото хората са създадени по Божия образ. Да нападнеш човек означава да нападнеш Бога, Който ги е създал по Своя образ. Убиването на животно, птица или риба е различно. Тези същества принадлежат на Бога и трябва да се отнасяме към тях със състрадание и да Го прославяме чрез начина, по който ги използваме. Но не е грешно да хванеш и да убиеш риба за храна или да упоиш болно куче. Грешно е да убиеш човек, защото хората носят Божия образ. Да нараниш или да убиеш човек не е само жестоко, това е обида към Бога.

ВТОРНИК

Има случаи, при които убийството на човек не нарушава Божията заповед да не убиваме. Един от тези случаи е самозащитата. Прочетете Изход 22:2. В този текст човек защитава къщата и имота си и убива крадеца по време на кражбата. Според Божия закон ограбваният човек не е виновен че е убил крадеца. Друго изключение от тази заповед може да бъде война. Често войната е форма на самозащита. Или е средство за защита на по-малка страна от жестокото и алчно отношение на други народи. Да се биеш във война и да убиеш някого, ако е необходимо, не нарушава шестата заповед.

СРЯДА

Прочетете Числа 35:30. Друго изключение на заповедта да не убиваме е смъртното наказание. Днес много хора вярват, че смъртното наказание никога не трябва да бъде позволявано. Смъртното наказание наказва убиеца, като го осъжда на смърт. В Библията Бог не само позволява смъртно наказание, Той го изисква. Убиването на човек е нападение срещу Бога, Който го е създал по Своя образ. Бог изисква, когато един човек убие друг човек, убиецът да бъде наказан със смърт. Този, който умъртви убиеца, не нарушава Божията заповед.

ЧЕТВЪРТЪК

Тази заповед ни забранява не само да убиваме други хора, а и да убиваме себе си. Самоубийството е точно толкова грешно, колкото и убийството. Обикновено човек мисли да се самоубие защото животът е твърде труден. Нещо много тъжно му се е случило или трябва да живее без някого или без нещо, което чувства, че трябва да има. Би предпочел да не живее повече, отколкото да живее при такива обстоятелства, така че избира да се самоубие. Когато човек избира да се самоубие, той избира да не приеме това, което Бог е избрал за него. Тъй като Бог управлява всичко, Той избира обстоятелствата за всеки човек. Когато страдаме, трябва да се доверим, че Бог прави най-доброто за нас. Трябва да Му се доверим да ни даде това, от което се нуждаем, за да преминем през страданието. Да изберем самоубийство е бунт против Бога. Така Му казваме, “Не! Няма да приема това, което ми даваш и няма да Ти се доверявам, че правиш най-доброто за мен!" За да видите праведно отношение при страдание, прочетете 1 Петър 4:19.

ПЕТЪК

Когато четете шестата заповед, може да си мислите, “Каква лесна за спазване заповед! Никога не бих убил никого!” Но трябва да запомним, че Десетте Заповеди обобщават целия Божий морален закон. Когато мислим за тази заповед да не убиваме, трябва да мислим за всичко, което тя обобщава. Убийството е действие, което започва с гневни мисли. Гневът прераства в отношение на омраза, което води до убийство. Ако някога сте чувствали омраза към друг човек или сте имали гневни мисли към някого, направили сте първата крачка към убийството. Прочетете 1 Йоан 3:11-12, 15.

СЪБОТА

Шестата заповед не просто забранява убийството. Тя ни казва как да се отнасяме към хората. Казва ни какво да не правим, и докато мислим какво означава, тя ни помага да видим какво трябва да правим в отношенията си с хората. Тази заповед не е просто призив да не убиваме; тя е призив на любов. Има и друг катехизис (Хайделбергският катехизис), който също поучава за тази заповед. В този катехизис се казва: “Като забранява убийството, Бог ни учи, че ненавижда (или мрази) самия му корен, а именно: завист, омраза, гняв и желание за мъст; и че в Неговите очи всичко това е скрито убийство. . . . Като осъжда завистта, омразата и гнева, Бог изисква от нас да обичаме ближния си както себе си, да показваме търпение, мир, смирение, милост и благост към него и да го защитаваме от нараняване, доколкото е възможно; също да правим добро дори на враговете си.” Прочетете Римляни 13:9-10.


Предишен въпрос | Съдържание | Следващ въпрос


* * * * *
Starr Meade, Training Hearts, Teaching Minds
Copyright © 2000 Starr Meade
превод Copyright © 2004 Юлияна Матеева