Стар Мийд, Възпитаване на сърцата, обучение на умовете

 

В.97. КОЙ Е ПРАВИЛНИЯТ НАЧИН ДА ПРИЕМАМЕ ГОСПОДНАТА ВЕЧЕРЯ?

О. Правилният начин да приемаме Господната вечеря е да изпитваме себе си, дали разпознаваме Господното тяло, дали чрез вяра се храним от Него и дали имаме покаяние, любов и обновено покорство – за да не участваме недостойно да ядем и пием осъждение на себе си.


ПОНЕДЕЛНИК

Няма нищо магическо в яденето на Господната вечеря. Трябва да я приемаме по правилния начин, ако искаме да ни помогне да израстваме. Господната вечеря не е магическа, но е свята. Тя е свято време на празнуване и на обновяване на посвещението ни към Господа. Библията ни предупреждава относно приемането на Господната вечеря недостойно. Това означава да се отнасяме към нея лекомислено и да не я приемаме за нещо сериозно. Тъй като тя е нещо толкова специално, има неща, които трябва да направим, за да се подготвим за нея. Библията ни казва да изпитаме себе си преди да дойдем да ядем Господната вечеря. Има определени неща, които трябва потърсим в себе си всеки път, когато се приготвяме да я приемаме. Прочетете 1 Коринтяни 11:27-28.

ВТОРНИК

Едно важно нещо, което трябва потърсим в себе си преди да вземем Господна вечеря, е разбирането. Ето какво се има предвид в отговора на този въпрос от катехизиса, когато се казва, че трябва да „разпознаваме Господното тяло.” Разбираме ли, че хлябът представя тялото на Христос, разчупено за Неговите хора? Разбираме ли, че виното представя Исусовата кръв, проляна да плати за нашите грехове?

Понякога малките деца искат да вземат от Господната вечеря просто защото е храна и всички други я ядат. Господната вечеря не време за освежаване. Родителите не трябва да позволяват на децата да ядат от нея, докато не разберат смъртта на Христос и как хлябът и виното ни я изявяват. Понякога хората могат да ядат от Господната вечеря, защото искат да правят същото, каквото правят и хората около тях. Някои възрастни могат да вярват, че хлябът и виното сами по себе си могат да са полезни за тях. Разбира се, това не е вярно. Хората не трябва да участват в Господната вечеря без да разбират какво всъщност представлява тя. Прочетете 1 Коринтяни 11:29.

Трябва също да изпитаме себе си за вяра. Дали „чрез вяра се храним от Христос”? уповаваме ли в Господ Исус Христос да ни даде всичко, от което се нуждаем, за да угодим на Бога и да ни направи да израстваме? Хората, които не са повярвали в Христос, не трябва да вземат Господна вечеря. Прочетете 2 Коринтяни 13:5.

СРЯДА

Отговорът на този въпрос от катехизиса казва, че трябва също да изпитаме себе си, “дали имаме покаяние.” Бог дава покаяние в сърцето на всеки човек, който спасява. Ако хората не са се покаяли за греха, те въобще не са християни. Ако не са съжалили за греха и не са се отвърнали от него, не трябва да вземат Господна вечеря. Дори след като Бог промени сърцата ни и ние се покаем и повярваме в Исус, грехът в сърцата ни не изчезва просто така. Все още понякога не се покоряваме на Бога. Всеки ден грешим и трябва да се покайваме отново. Преди Господната вечеря трябва да отделим време, за да помислим върху всекидневния си живот, като търсим грешни неща, които сме направили, или грешно отношение, което имаме. Каквото видим, трябва да го изповядаме пред Бога. Тогава трябва да решим да спрем да правим това нещо с Божията помощ. Прочетете Плачът на Еремия 3:40.

ЧЕТВЪРТЪК

Преди да вземем Господна вечеря, трябва също да изпитаме себе си за любовта. Оставени на себе си, хората имат естествена омраза към Бога в сърцата си. Когато Исус промени сърцето на един човек, Той отнема омразата и я замества с любов към Бога. Един истински християнин ще обича Бога и ще иска да Му угоди. Библията ни казва, че истинските християни обичат също и другите християни. Ако хората не обичат Бога или Божиите хора, те въобще не са християни и не трябва да вземат от Господната вечеря. Дори след като Бог сложи нова любов към Себе Си и към Своите хора в сърцата на вярващия, хората все още съгрешават един срещу друг. Често се случва християните да се нараняват един друг или да се ядосват един друг.

Преди Господната вечеря трябва специално да изпитаме себе си дали задържаме в сърцата си нелюбящо отношение. Трябва да се запитаме дали сме направили нещо, което по някакъв начин е наранило друг човек. Ако е така, трябва да отидем при човека, когото сме наранили, и да му поискаме прошка преди да ядем от Господната вечеря. Може би някой е направил нещо, което е наранило нас. Преди Господната вечеря трябва да му простим в сърцето си. Прочетете 1 Йоан 4:19-21.

ПЕТЪК

Господната вечеря също ни напомня да изпитаме себе си дали имаме „обновено покорство” към Христос. Преди Исус да ни спаси, бяхме бунтовници срещу Бога. Не искахме да вършим нещата, които изисква от нас. Но когато Исус ни спаси и промени сърцата ни, Той ни даде ново желание да се покоряваме на Бога. Ако сме християни, ще искаме да знаем какво казва Божието Слово, за да можем да Му се покорим. Тези, които не се интересуват дали се покоряват на Бога, не трябва да вземат Господна вечеря. Вероятно те не са християни. Разбира се, дори истински християни, които познават Божието Слово и искат да му се покоряват, се провалят понякога. Преди да вземат Господна вечеря, християните трябва да изпитат себе си за непокорство към Бога. Трябва да ги изповядат пред Бога като грях и да Го помолят за помощта Му да се покоряват. Прочетете 1 Йоан 2:3-6.

СЪБОТА

Апостол Павел писа на християните в Коринт, че имат погрешно разбиране как да вземат Господна вечеря. Коринтяните вземаха Господна вечеря, докато бяха ядосани един на друг. Те грешаха в начина си на живот и не се покайваха преди да вземат Господна вечеря. Отнасяха се към Господната вечеря просто като още едно хранене. Павел смъмри коринтяните за това. Каза им, че някои от тях са болни, а други дори са починали, защото Бог ги осъждаше за това как вземат Господна вечеря. Бог гледа на Господната вечеря много сериозно. Той ни е заповядал да я пазим и иска ние също да се отнасяме сериозно към нея. Прочетете 1 Коринтяни 11:17-18, 20-21, 30.


Предишен въпрос | Съдържание | Следващ въпрос


* * * * *
Starr Meade, Training Hearts, Teaching Minds
Copyright © 2000 Starr Meade
превод Copyright © 2004 Юлияна Матеева