Автор

Гари Норт

Заглавие

Пуританските икономически експерименти

Ключови думи

икономика, история

Подзаглавие

Страници

70

Тема:

Пуританите и държавната намеса в икономиката

За четене в
Интернет
Тази книга в HTML

Година на
издаване


1988

За вашата
библиотека
Купете тази книга

Описание

Защо пуританите изоставиха държавната намеса?
Когато пуританите слизат от Арабела и стъпват на брега на Масачузетс през 1630, те носят със себе си тежък товар: петстотине години на натрупани невярни икономически учения. Тази система на мислене днаес се нарича схоластична икономика. Всъщност, по-късните испански схоластични икономисти, които са били съвременници на пуританите, са били възприели възгледите на свободния пазар, но пуританите не са чули за тях. Така в Нова Англия започва една серия от бедствени икономически експерименти.
Още през 1620 пилигримите са принудени по предварително подписан договор да построят една по същество социалистическа система - общ склад на стоки - и в резултат едва не умират от глад. Те изоставят тази практика след две години, много преди идването на техните съседи, пуританите. Пуританите не правят същата грешка. Но правят други грешки: големи обществено притежавани пасбища, контрол върху покупко-продажбите на земя, контрол върху цените и заплатите, контрол върху качеството, обществени гилдии и монополи и контрол върху начина на обличане на хората. Те веднага научават какво произвежда държавният контрол: конфликти и оскъдица.
Пуританите провеждат своя експеримент в продължение на почти половин век. Те служат като доброволни опитни животни. В края на краищата си научават урока. Или поне техните деца го научават. През 1675 избухва голямата индианска война - Войната на крал Филип. Политиците затягат контрола върху икономиката и тя започва да се разпада. До края на войната, преди да е изминала една година, пуританите научават урока си. Те премахват държавния контрол в икономиката и икономиката процъфтява.
Това е историята на почти половин век на пуритански експерименти на държавен контрол в икономиката, всички в името на християнската етика, и защо тези експерименти в крайна сметка биват изоставени като провал. Пуританите се учат от опита си. До избухването на Американската революция един век по-късно американските колонисти не се опитва да налагат подобна система на държавен контрол, а резултатът от държавния контрол по време на Революцията почти довежда до гладната смърт на войските на Вашингтон във Вали Фордж през 1777. Същият експеримент - същите резултати.

Каталожно описание

Това е историята на почти половин век на пуритански експерименти на държавен контрол в икономиката, всички в името на християнската етика, и защо тези експерименти в крайна сметка биват изоставени като провал. Пуританите се учат от опита си. Тази книга съдържа три изследвания, взети от докторската дисертация на Гари Норт върху пуританските експерименти с общо притежаване на собствеността, ценови контроли и закони против разкоша.