Автор

Жан-Анри Мерл Д'Обине

Заглавие

История на Реформацията през шестнадесети век

Ключови думи

Реформация,
история

Подзаглавие

Страници

2,300

Тема:

История на Реформацията

За четене в
Интернет
Тази книга в HTML

Година на
издаване


1853

Описание

Ако вие сте студент по история в български или европейски университет, който изучава периода на късното Средновековие и Реформацията, или сте просто любознателен читател, който се интересува от история, има много голяма вероятност, че познанията ви относно историческия период на Реформацията не съответстват на историческите факти. Няма друг исторически период, за който са написани толкова много митологични измислици, както от популярни автори, така и от професионални историци. Историческите факти за Лутер, Калвин и техните идеологически съвременници и наследници през 16 и 17 век много рядко получават безпристрастно разглеждане. Като че ли гилдията на професионалните историци, заедно с авторите на популярна литература и енциклопедии са се съюзили в заговор никога да не излагат истината за Реформацията, нито да позволяват тя да излезе на бял свят.
Има добра причина за такъв заговор.
Историята на Реформацията, предадена вярно, недвусмислено показва, че идеалите и ценностите на съвременното общество - представително управление, равенство пред закона, стойността на индивида срещу колектива, правото на съдебна защита, правото на частна собственост, антимонополното законодателство, свободният пазар, методологията на съвременната наука, и много други - са плод на Реформацията. Възможно е корените на някои от тях да се намерят в по-ранни периоди в човешката история, или в друга цивилизация. Но именно в Реформацията те намират своята обоснована идеологическа защита, и единствено в протестантските страни за първи път тези идеали и ценности започват да се прилагат като политическа, правна и икономическа политика на обществото. Веднъж като осъзнаем това, и като знаем, че моралната и идеологическа основа на Реформацията е вярата в Бога на Библията и в Неговото изкупление чрез Сина Му, Исус Христос, изводът е неизбежен: истински свободно и справедливо общество е невъзможно без вяра в Христос и без приемането на Библията като единствен и задължителен морален и правен кодекс за обществото. Съвременните политически, научни и икономически елити в Европа не искат да чуват за такъв извод. Те са изградили своята цивилизация върху отричането на всякакъв върховен морален авторитет, особено върховния морален авторитет на Бога на Библията. Те приемат, или поне се преструват, че приемат всички ценности, наследени от Реформацията, но не искат самата Реформация. Докато привидно изповядват плодовете на Реформацията, те отричат корените на Реформацията. Затова е толкова важно за тях историческата истина за Реформацията никога да не получи популярност.
За съжаление, много християни също са се предали интелектуално пред този заговор и са възприели митологията на професионалните историци, която минава за историческа "истина." Често можете да видите дори посветени християни, които уверено разказват за "политическата тирания" на Калвин в Женева, или за "кръвожадността на Оливър Кромуел," и други измислици. Очевидно Църквата в България има повече нужда да научи истината за своето историческо наследство, отколкото враговете на Исус Христос.
История на Реформацията от Жан-Анри Мерл Д'Обине е добро оръжие срещу този заговор. Д'Обине не играе идеологически игри, не се допитва до своите пристрастия или злоба (както правят, да речем, Волтер и Цвайг). Той е реформистки пастор, син на реформистки пастор, наследник на хугенотски род, но неговото наследство не го прави пристрастен историк. Не се опитва да прикрие нелицеприятните моменти, но внимателно описва събитията на основата на наличните първични исторически източници. Д'Обине има зад себе си паметта на собствения си род, а също на собствения си град, Женева, който по Божието провидение в продължение на повече от едно поколение става интелектуален и обществен център на Реформацията в цяла Европа. И ако Стефан Цвайг в езическата си глупост и злоба се удивява на "нелогичната трансформация на калвинизма в свободно и справедливо общество," Д'Обине има логичен отговор: Калвинизмът е единствената възможна основа за свободата и справедливостта. И привежда историческите факти, за да го докаже.
Нямаме нужда от допитвания или професионални социолози, за да видим, че християнството в Европа е в отстъпление. С отстъплението на християнството ще видим и отстъпление на плодовете, които християнството е дало на европейския континент. Връщането към тирания и варварство не е толкова далеч, колкото повечето хора вероятно си мислят. Първата стъпка към възстановяването на Европа като християнско, и следователно свободно и справедливо общество може да започне с изучаване на истинското европейско наследство. История на Реформацията на Д'Обине е добро начало.