Да правиш бизнеш по Божия начин
Съдържание
Предговор
Въведение
Глава 1
Глава 2
Глава 3
Глава 4
Глава 5
Глава 6
Глава 7
Глава 8
Глава 9
Глава 10
Глава 11

   

Да правиш бизнес по Божия начин
  Home    от Денис Пийкок  

 

Глава Трета

Родовото благосъстояние и семейството

“Защото ни се роди дете, син ни се даде; И управлението ще бъде на рамото Му; И името Му ще бъде Чудесен, Съветник, Бог могъщ, Отец на вечността, Княз на Мира.” Исая 9:6

 

 

ОСНОВЕН ПРИНЦИП #3

Всяко дълготрайно благосъстояние идва чрез семейството и се изгражда с поколенията

 

ВСЕМОГЪЩИЯТ & СИНОВЕ (& ДЪЩЕРИ) е семейна дейност. Защо? Защото Бог е семеен човек. Той работи чрез семейството и е свързан със структурата на семейството. Ние сме новородени в общение с Него като наш Баща и с другите християни като братя и сестри, които се обучават в съвместно управление на семейния бизнес. Това обучение е в отговорност, настойничество и “купуване на дялове” в Божието дело и Божия народ. Когато растем правилно, ние растем в любов, което означава да растем в посвещение към нашия Баща, Неговото Създание и това, което Той прави. Аз обичам Бога заради това, “от което ме е спасил” Христос, но аз Го обичам още повече заради това, “в което ме е спасил”. Той ме спаси в Своето семейство (взаимоотношения) и бизнес (възможност да използвам напълно всички дадени ми от Бога дарби и амбиции). Да обичам моя Баща без прицелна точка би довело до особен вид празнота в мен.

Или го използваш, или го губиш

Исус изяви един основен духовен закон, с който ще се занимаваме по-подробно в девета глава, за това как се придобиват печалбата и успехът в Неговото царство: “Защото който има, нему ще се даде, и ще има изобилие; а който няма, от него ще се отнеме и това, което има.” (Мат. 13:12). Ако критиците наричат икономиката на президента Рейгън “вуду," чудя се как ли същите хора биха нарекли икономиката на Исус. Този принцип установява тази истина: Тези, които се грижат за това, което им е дадено, получават повече, а тези, които злоупотребяват с това, което имат, го губят. Приблизително това имаме предвид, когато казваме “Или го използваш, или го губиш”. Голяма част от жаргона е основана върху библейски истини. Какво трябва да използваме? Използваме нашето “благосъстояние," което всички ние имаме, и нашите “богатства," които всички ние имаме в различна степен. И така, каква е разликата между “благосъстояние” и “богатства” и защо твърдя, че всяко дълготрайно благосъстояние идва чрез семейството и се изгражда с поколенията?

Бърз поглед върху благосъстоянието и богатствата

Докато “благосъстояние” и “богатства” ще бъдат разглеждани по-подробно в следващата глава, ще трябва сега да се запознаем с проблема, тъй като тяхната връзка със семейството и стратегическото планиране за поколенията е много важна. Просто казано, “богатствата” са краткотрайни активи, за които Христос ни предупреди да не се съсредоточаваме погрешно върху тях като главна цел на нашия труд.[1] Богатствата могат първоначално да бъдат спечелени със или без етика и ценности. “Благосъстоянието," от друга страна, се постига предимно чрез умения, духовно знание и характер, развити в покорство пред Божиите начини за подход към управлението на ресурсите. Богатствата са нещо, което имаме; благосъстоянието е нещо, което сме. Нашата работа е да сложим сърцата в това, което е съкровище за Бога, което е благосъстоянието, което Той има за нас в Христа. Тогава оставяме богатствата, които Бог избира да ни даде, да заемат своето назначено място в живота ни според нашето призвание. Благосъстоянието ще премине през смъртта, но богатствата няма да преминат.[2]

Има пет основни страни на библейското благосъстояние: 1) мир във взаимоотношенията с Бога; 2) дадените ви от Бога взаимоотношения; 3) благосъстоянието на откровенията; 4) времето; и 5) материалната задоволеност. Всички тези страни на благосъстоянието трябва внимателно да се изследват и преподават от родители на деца и от поколение на поколение. Работата на семейния бизнес е да изгражда благосъстояние през поколенията. Всички добри родители се стремят да правят това. ВСЕМОГЪЩИЯТ & СИНОВЕ е вечно разширяващ се бизнес, защото Бог умножава Своето видение и работен проект в човешките поколения и с течение на времето.[3]

Основната създаваща благосъстояние единица в Писанието е семейството

“Ще благословя ония, които те благославят, а ще прокълна всеки, който те кълне; и в тебе ще се благославят всички земни семейства.” Бит. 12:3

“Вие сте синове на пророците и на завета, който Бог направи с бащите ви, когато каза на Авраама, “В твоето потомство ще се благославят всички земни семейства.” Деян. 3:25

Божият тръбопровод за благословения е семейството; ето защо войната около нашите семейства понякога е толкова сурова. Ако отслабиш или унищожиш семейството, прекъсваш тръбопровода на благосъстоянието и обикновено следващото поколение започва от дупката, не от “нулата”. Бедността на американските гета е жив пример на тази трагедия. Линията на нашето духовно семейство, казано по човешки, започва с баща ни Авраам.[4] Евреите правилно са разбирали значението да бъдеш в Авраамовото потомство, за да бъдеш спасен.[5] Бог каза на Авраам, че настойничеството над неговото семейство и благосъстояние чрез праведно управление, е от съществена важност, за да може той да върви през живота в Божиите заветни обещания:

... тъй като Авраам непременно ще стане велик и силен народ и чрез него ще се благословят всичките народи на земята? Защото съм го избрал, за да заповяда на чадата си и на дома си след себе си да пазят Господния път, като вършат правда и правосъдие, за да направи Господ да стане с Авраама онова, което е говорил за него. Бит. 18:18-19

Моля отбележете малката фраза, “за да”. С други думи, ако Авраам се провали в дома си, край с тръбопровода за благосъстояние за народите. Ето ти семейни задължения!

Семейното управление в дома произвежда благосъстояние и това благосъстояние от умения, талант и настойничество тече от вратите на домовете като малки струйки от малки потоци и в края на краищата се събира в огромни реки, в които да се къпят народите. Или, с други думи, ако благосъстоянието не идва от семействата, нито Вашингтон, нито Токио, нито Бон могат да го произведат.

Нашите деца са настойничество, имот, наследство от Господа.[6] Бог изисква от нас да прехвърлим благосъстоянието си на тях и да ги възпитаме във вярата, като ги учим на истините и моралните, създаващи благосъстояние принципи на Писанието.[7]

Ако искате да знаете защо сме въодушевени от идеите в тази книга, то е защото обичаме децата си и ни харесва идеята за възстановяване на богоугодното настойничество, не само в нашите семейства, но и във всеки народ по целия свят. Това е съществена част от наследството, което се надяваме да им оставим. Това е най-дълбоката мотивация, която имаме, да разпространяваме тези идеи. Гледаме напред за доброто на децата ни.

Един начин да ви кажа дали обичате децата си: Какво е наследството им?

В Своята първосвещеническа молитва в Йоана 17 гл., Исус демонстрира готовността за настойничество над взаимоотношенията, която Бог иска да внуши на всяко от Своите деца. Христос се отчете пред Бога как е управлявал хората и делата, които Отец Го е пратил да ги надзирава. Както вече видяхме, Той призна, че всички, което има, произлиза от Отца и в крайна сметка принадлежи на Отца (Стихове 7-10). Той заяви, че внимателно е пазил и изграждал това наследство (стихове 12-14). След това се моли, при Неговото заминаване, Отец да продължи да ги пази, да ги освещава и изгражда, и да ги умножава (стихове 15-21).

Тези три елемента – получаване на наследство, запазване и изграждане на това наследство, и предаването на това наследство към бъдещите поколения – формират гръбнака на библейското разбиране за вярното настойничество на благосъстояние и отговорности, както физически, така и духовни. То започва със смиреното признание, че всичко, с което започваме, дължим на другите и, в крайна сметка, на Бога.[8] То се развива в предизвикателството да умножаваме това, което получаваме, не за наше собствено потребление, а за Божията слава и за служение към другите.[9] Кулминира в предаването към бъдещите поколения на плода на нашия труд, съгласно Притчи 13:22: “Добрият оставя наследство на внуците си. . .”

Джон Мейнард Кейнс, бащата на нашата икономическа система, не е бил семеен човек. Той е бил хомосексуалист и не е мислел за децата. Извратеността на Кейнс напълно е повлияла върху неговите финансови и парични теории. Веднъж, когато е бил запитан какъв би бил в дълъг период ефектът от политиката “облагай с данъци и харчи” и инфлацията, той отговорил с леко сърце, “В дълъг период всички сме мъртви.”

Всеки се изхилил и си казал, “Ето ти един сериозен екзистенциалистичен мислител!”

Сега, петдесет години по-късно, хората започват да си казват, “Хей, Дългият период вече е тук, а сега какво ще правим? Защо трябва ние да умрем заради това, че Кейнс и неговото мислене само за едно поколение са насърчили изяждането на утрешните активи днес?”

Ако не обичате децата си, вашата икономика ще се стреми да бъде основана на дългове и потребление. Тогава, като всеки добър кейнсиански икономист, ще натрупвате дълг и ще го прехвърляте за бъдещето. Ако обичате децата си, няма да правите така, защото Библията казва, че родителите трябва да оставят имот, не дългове, за наследство на децата си.[10] Човек или общество, които натрупват дългове, мразят децата си.

Сега можете ли да видите причинно-следствената връзка между абортите и финансирането на дългове? Те произлизат от един и същи дух. Когато Съединените Щати, ако Бог ни помогне, забранят абортите, тогава ще започнат да се променят и структурите дълг/активи, защото те са свързани причинно. Омразата към децата, съчетана с готовността да ги убиваме за наше удобство или да натрупваме бъдещ дълг върху тях заради нашето незабавно потребление, причинява както абортите, така и привилегированото финансиране.

Не можете да отделите моралните въпроси от икономическите въпроси. “Защото където е съкровището ти, там ще бъде и сърцето ти.”[11] Нашият икономически избор отразява ценностите на нашите сърца. Ако мразим децата си, това ще се види от нашите финанси.

Трябва да се научим да градим за много поколения

Дълготрайното благосъстояние се създава с много поколения и е ориентирано в дълъг период, не в кратък период. Помнете, Бог е Богът на Авраам, Исак и Яков. Това е принципът на трите поколения. Като общо правило, това, което Бог изгражда, трае поне три поколения. И като правило, нужни са поне три поколения, за да може някаква основна черта на характера да се създаде или премахне в семейството.

Едно време моят прадядо нарязал дърва за една зима, складирал ги до хамбара и избягал от къщи за двадесет и пет години. Когато се върнал, дал един златен британски соверен на баба ми, която го завещала на баща ми, който пък го даде на мен. Аз поръчах да направят от монетата пръстен, защото тя означава твърде много за мен. Тя ми напомня, че проклятието, което съм видял да действува чрез моя прадядо, е имало въздействие и върху моя дядо и моя баща. Проклятието на напускането, което е донесло толкова много вреда на техните семейства, завършва в моето поколение. Аз съм решил да оставя дълготрайно наследство на децата на моите деца и пръстенът на ръката ми напомня за това. Моята молитва сега е Бог да ми позволи да изграждам чрез моите деца и внуци, три поколения семейно настойничество, което ще допринесе мощно за растежа на Царството на Бога на Авраам, Исак и Яков.

Проклятието на бедността представлява благосъстояние само за едно поколение. То е себичност срещу наследство. То е потребление срещу спестявания. Данъкът върху наследството и антисемейните практики произвеждат бедност. Преди известно време чухме, че японски обществени дейци купуват големи участъци в амазонската джунгла. Защо? Не заради печалбата, а за да спасят околната среда за своите деца! Каквито и да се окажат действителните дългосрочни последици от тази ситуация, намерението на тези дейци е правилно и когато ние научихме за това, заплакахме. Защо японците да действуват като настойници на Божието създание вместо християнските бизнесмени?

Как ще свидетелствувате на езичник, който така обича своите деца? Японците гледат на нас като “християнска нация” и казват, “ Благодаря, но не благодаря. Не се интересуваме от това; ние вършим повече от вас.” Трябва да променим перспективата на нашите семейства, фирми, общества и нации към дългосрочно мислене. Спестяванията и инвестициите, а не потреблението и дълговете, трябва да движат нашата икономика. Благочестивите семейства предават уменията на настойничество и характера като първостепенна гаранция за успех: Те не наблягат на предметите или на парите. Всеки, който иска неговият бизнес да остане успешен за бъдещите поколения и да остане в ръцете на семейството, трябва да обучи децата си да се заемат с този бизнес. Те трябва да разбират духа, който носи успех: дългосрочно видение, грижа за хората и изграждане на взаимоотношенията и общо разбиране, че са настойници, отговорни пред Бога за това как боравят с всички, което Той им дава.

Ние нямаме представа колко ще оставим на децата си. Надяваме се, че, ако Христос се забави, Бог ще ни позволи да им оставим нещо. Но искате ли да знаете какво наистина ни интересува? Не сме много заинтересувани да им оставим неща. Заинтересувани сме да им оставим умения на характера, защото човек с умения може да придобие всички неща, от които се нудае. Но някой, който има “неща” без умения, не може да задържи дори тези неща, още по-малко да придобие повече. Още по-важно, всички неща, които предадем на децата си и всички неща, които те придобият благодарение на своите умения, ще бъдат изгорени в огъня. Само уменията на характера преминават във вечността.

Много хора мислят, че трябва да наследиш богатства, за да бъдеш състоятелен. Грешка! Според Джордж Гилдър, “огромната част от богатствата на американците се пропиляват за две поколения.” Защо? “Когато парите се прехвърлят, [голяма част от тях] се оказва разпределена между блудни синове и дъщери... Получаването на наследство, оказва се, често унищожава предприемаческите качества, необходими, за да се поддържа то.”[12]

Грешката, която много богати хора правят, е никога да не учат своите деца да бъдат състоятелни. Така, когато децата наследят богатствата, те ги прахосват, харчейки ги неразумно или инвестирайки в проекти на глупци.

Схемата на Исусовата първосвещеническа молитва е ключът за избягване на това прахосване: първо формираме мъдро настойничество в себе си, а тогава чрез пример, наставление и практика, го формираме и в нашите деца. Никой не може да постигне богоугоден, зрял характер, без да е отговорен за мъдрото и вярно настойничество над частната собственост.

Ние вярваме, че Бог иска да издигне християнски династии, семейства, които учат децата от едно поколение към друго и изграждат лавина на благосъстояние, което да се използва за Божието Царство. Но това ще стане само когато Божиите хора се учат, чрез дисциплинираната практика на управление на частната собственост, да бъдат добри настойници.

Богатствата, спечелени бързо, бързо се губят.[13] Защо? Защото, ако спечелите твърде много богатства твърде бързо, няма да имате уменията да ги управлявате. Ето защо тези, които забогатяват бързо, рядко остават богати за дълго време. Натрупването на богатства не се основава на това, колко бързо ги спечелвате. То се основава на способността отговорно да управлявате това, което получавате. Ето защо залагането и схемите за бързо забогатяване не носят добро на никого в дълъг период. Ето защо всички идеи за бързо събиране на пари, с които църковните ръководители се опитват да финансират своите служения, както и лотариите, които все повече щати използват, за да запълнят своите финанси, никога няма да работят в дълъг период. ВСЕМОГЪЩИЯТ & СИНОВЕ не работи по този начин.

Помните ли когато израилтяните завземаха обещаната земя? Мойсей каза, “И Господ твоят Бог малко по малко ще изгони тия народи отпред тебе; не бива да ги изтребиш изведнъж, за да се не умножат върху тебе полските зверове.”[14] Принципът е прост: Не вземай повече, отколкото можеш да управляваш.

Инвестирането във взаимоотношения е ключът към благосъстоянието, защото то насърчава заветни действия (самоконтрол) вместо краткосрочно потребление. Последното действие на Христос преди смъртта Му беше да се погрижи за семейството Си.[15] Какъв чудесен пример за всички нас!

Икономическият просперитет се основава на семейството

Икономическият просперитет на една нация се основава на нейните възгледи за и грижата за семейството. Добрият закон за семейството е добра икономическа политика за нацията поради много причини. Можем да засегнем само някои от тях в уводно изследване като това. Достатъчно е да кажем, че тъй като уменията, генериращи благосъстояние в семейството определят сборното благосъстояние и богатства на нацията, закони или политика, които са против семейството от гледна точка на Библията, са икономически самоубийствени. Осакатете семейството и вие унищожавате националната икономика.

Разводите, незаконните връзки, абортите, порнографията и материализмът се отразяват пряко в нивото на спестяванията, съотношението дълг/активи, индивидуалния и обществения дълг и потреблението на невъзстановими ресурси на една нация. Най-добрият барометър за икономическото здраве на Съединените Щати не е средният промишлен Дау Джоунс или нивото на безработицата. Той е възхода или упадъка на семейното здраве, а това е духовен и морален въпрос. Икономиката е относно семейството. Коренът на думата “икос” буквално означава “домочадие”.

Каквото семейството, такава и нацията

Ако културата на една нация е има житейски мироглед само за едно поколение, това отношение ясно ще се отрази икономически във възгледа “да харчим сега," не в планиране да се събира имот за нашите Исаковци и Якововци от второто и третото поколение. Същото важи и за бизнеса. Себичността произвежда ниски лични и обществени нива на спестяване. Дивидентите обикновено са големи, а печалбите, отделени за изследване и развитие и за бъдещи пазарни дялове, са недостатъчни. Нивото на абортите е високо. Те са разрешени заради ориентацията към “удобство," която ни пречи да видим децата си като “стрели," с които стреляме през времето към бъдещето. Всички тези антисемейни възгледи са се изявили икономически в Съединените Щати.

Нивото на спестяванията в Съединените щати по отношение на брутния вътрешен продукт е най-ниското в индустриализирания свят, около една от трета от това в Япония, а прекаленото търсене на акционерни дивиденти е направило да изглеждат смешни всякакви стратегии за бъдещи пазарни дялове. Прибавете към това данъчната политика, която отказва правилно да насърчава инвестиционния капитал чрез подходящи данъчни кредити за инвестициите и вие имате национална политика, отразяваща себични родители (или законодатели), които могат единствено да наказват сурово бъдещите поколения. Когато бащите и майките вече не мислят за натрупване на дългосрочно благосъстояние и мислят само за краткосрочно потребление, проклятието започва да нахлува икономически и вече е започнало да залива тази нация. Когато мъжете са обхванати от порнографията, която излага абсурдни физически сравнения между осемнадесетгодишни красавици и майки с гънки по корема, прелюбодейството и загубата на родовата самопожертвувателност са неизбежни.

Разрушените семейства и последвалата от тях нестабилна работна сила са неизбежни в общество, което вярва, че има право на развод по взаимно съгласие. В края ня краищата, когато хората са мотивирани от егоизъм, те унищожават сътрудничеството и създават бедност. Те губят живота си, като го изразходват предимно за себе си.[16] Резултатите са отсъствия от работа, увеличаващи се разходи за здравеопазване и обща липса на качество на продуктите. Икономиката се занимава преди всичко с мотивацията на хората и родовия избор. За съжаление, дълготраен плод, във време на максимизирани, краткосрочни дивиденти, е почти немислим в съвременна Америка. Американците, загубили своята християнска основа, вече не мислят за благосъстоянието в дългосрочен аспект. Всичко е краткосрочно. Винаги се опитваме да максимизираме краткосрочните приходи, дори когато дългосрочните последствия водят до бедствие. Но Исус каза, “В това се прославя Отец Ми, да принасяте много плод” – плод, който е траен.[17]

Християнското послание за свободното предприемачество е от съществена важност

Нашият провал е и в обществения, и в частния сектор. В обществения сектор нарастващият правителствен дълг издава късогледото мислене, пренебрегващо натрупващите се лихвени разходи, които ограбват от правителството средствата, необходими за извършване на жизнено важни задачи. Късогледото мислене движи също и правителствените програми на подаяния, и към бедните (социални грижи, регулирани цени, субсидирани жилищни фондове и т.н.), и към богатите и средната класа (субсидиране на големите предприятия, “безплатно” образование, изразходване на държавни фондове за близки до правителството лица, субсидиране на определени цени, търговски протекционизъм и т.н.). Всички тези мерки са късогледи, предназначени да задоволят краткосрочни нужди на цената на дългосрочно робство.

Ето защо се опитваме да умножим това послание. В Лайънс Клъб нямат моралното гориво да насърчават частната собственост и основаната на семейството икономическа политика. Те нямат разбирането. И в Киванис Клъб го нямат. И в Търговската Камара го нямат. Те всички казват, че частната собственост и свободното предприемачество са добри. Защо? Не знаят. Може би защото правят хората богати. Но ако последните двадесет години са ни научили на нещо, то е, че да бъдеш богат не означава задължително да бъдеш щастлив или добродетелен.

И така, защо са добри частната собственост и свободното предприемачество? Защото, когато даваш на хората неща, за които да се грижат, с това им помагаш да стават зрели. Това ги освобождава от затвора на бедността и тиранията и мисленето само за едно поколение. Това принуждава хората да да се грижат за нещата и да израстват, да мислят за последствията от своя избор за наследниците им. Толкова е просто.

Неемия, във време на голяма криза, надникна в душите на хората, за да намери тяхната върховна мотивация и стимул. Той знаеше къде да ги намери. А ние знаем ли?

И като видях страха им, станах та рекох на благородните, но по-първите човеци и на другите люде: Не се бойте от тях; помнете великия и страшен Господ, и бийте се за братята си, за синовете си и дъщерите си, за жените си и домовете си. Неем. 4:14

Не мога да оставя този раздел, без да направя свързан коментар по отношение на семейната икономика и частната собственост. Бог е дал земята само на две институции: нациите (Деян. 17:26) и семействата (Лев. 25 гл.; 27:24). Когато Израил влезе в Обещаната Земя, Бог не даде на правителството и един квадратен сантиметър земя. Той я разпредели цялата на семействата. Той осигури тя да остане за семействата, като ограничи валидността на продажбите на земя до петдесет години, след което земята трябваше да се върне на семейството, което първоначално я е притежавало.

Точно обратното, федералното правителство е най-големият едноличен земевладелец в Съединените Щати, но нито един един стих в Писанията не упълномощава правителството да притежава земя. Правото на отчуждаване не е закон или стожер на обществото, а изключение от правилото. Правилото е, че притежателите на частна собственост могат да използват земята си и цялата си собственост както им е угодно, дотогава, докато не увреждат други хора.[18]

За нещастие, съвременната държава изглежда решена да унищожи самото училище за настойничество, необходимо за производство на зрели хора. Дали чрез несправедливо данъчно облагане на трудно спечелено благосъстояние и наследство, или чрез раздаване на хората благосъстояние за потребление без никаква отчетност, тя разлага правото и отговорността на частната собственост и по този начин разрушава важната връзка между частната собственост и настойничеството.

Ако искаме децата ни и внуците ни да се научат на добро настойничество, трябва да посрещнем и да победим това предизвикателство.

Мисленето за поколенията изисква от нас да мислим стратегически

Бог е стратегически мислител. Неговото откровение за този факт дойде до мен през лятото на 1987 и промени живота ми и служението ми. Нека да споделя с вас как започна тази промяна.

Обядвахме в задния двор на къщата и бях уморен и обезсърчен. Вече бях говорил на над тридесет хиляди от началото на годината, но бях осъзнал, че да говориш на хората и да им помогнеш да се променят не винаги е едно и също нещо. “Господи,” казах, “трябва да ми покажеш друг път; не желая да ставам просто християнски артист.”

Господ отговори, “Денис, искам да започнеш да се отнасяш към Мен като към инвестиционен банкер.”

“Какво?” попитах аз.

“Искам да влагаш също толкова време и планиране в проектите, които искаш от Мен да благословя, колкото би вложил, ако трябваше да ги представиш пред един светски банкер. Ако беше занесъл повечето от твоите проекти при един светски банкер, той би те изритал с подигравки от офиса, ако не си подготвил схеми на приходите, ако не можеше да покажеш, че имаш управленческите умения и способности да възвърнеш неговите инвестиции. Не Ми носи планове, за които не си направил поне същото изследване, което би направил, ако отидеш при светски банкер за подкрепа.”

Кой освен един бизнесмен може да разбере това? Кажете това на пасторите и те ще си помислят, че ви хлопа дъската! Колко християнски ръководители се отнасят към Бога като инвестиционен банкер? Това просто слово промени живота ми. То ме научи, че Бог иска от нас да покажем добро настойничество чрез мъдро, стратегическо планиране. Защо? Защото стратегическото планиране произвежда благосъстояние и траен растеж, а тези са нещото, които Бог иска да сподели с нас.

Бог е дългосрочен стратег, който мисли от края към началото. Неговият семеен бизнес е бил съвършено планиран преди още да е била създадена първата молекула на тази земя.[19] Колкото повече се приближаваме при Бога, толкова повече мислим както Той мисли, за поколенията и стратегически.[20]

Стратегическото мислене: изкуството на истинския ръководител

Под Божията благодат просперитетът и успехът не са цел, а са плодове на стратегическото планиране и покорство. Стратегическото планиране изисква да сме ориентирани към бъдещите поколения по тези три въпроса:

  1. Какво е Божието общо дело за моето поколение, така че делото на моя живот да се вмести в него?

  2. Какво е моето призвание и как е свързано то с предназначението на моите деца?

  3. Какво благосъстояние и богатства (ресурсна база) ми е поверил Бог да умножавам и да предам в благочестиви ръце?

Както се вижда, това не са прости въпроси и те изискват инвестиция във време и молитва, за да бъдат правилно решени. Истинските стратегически мислители стават хора, които решават проблеми по отношение на бъдещето.

Много инвеститори мислят, че предвиждането на бъдещето е дълбока тайна. В действителност, то лежи на виждането на настоящето през ориентирани към Христос очи. Конкретно, то лежи върху навирането на хора и бизнес със сърца на слуги. Защо? Защото Бог обещава да възвиси смирените, ориентирани към слугуване хора.[21]

Един от първите принципи на успешния бизнес е старият девиз на Хенри Кайзер, “Намери нужда и я задоволи.” Който задоволява нуждите на хората, ще преуспее. Бог иска да издигне християнски мъже и жени със сърца на слуги и проницателност да знаят къде да инвестират това, което Бог им е дал. Накъде обикновено тече благосъстоянието? Към слугите. Отново ще повторим това. Стратегическите мислители виждат накъде се движат истинските нужди на хората и съставят планове да ги задоволят.

Бог също търси християнски бизнесмени и професионалисти, които могат да насърчават самоконтрол, чувство за собственост и сътрудничество, като покойният Сам Уолтън от веригата Уол-Март.

Част от това да имаш самоконтрол в бизнеса е да бъдеш здраво основан върху собствени капитали, а не върху заеми. Защо? Защото “богатият властвува над сиромасите, и който взема назаем е слуга на заемодавеца”.[22] Когато настъпят трудни времена, компаниите, които сами са финансирали растежа си, като Амуей, който никога не е използвала дългово финансиране, са много по-издръжливи от компании, които изцяло лежат на дългове. Много хора са забогатяли през Голямата Депресия, защото никога не са вземали заеми. Много хора забогатяват при каква да е стагнация, ако следват библейските принципи и се съобразяват с тях.

Пет категории настойничество над благосъстоянието,
на които трябва да научим децата си

Когато търсите да видите какво Бог е поставил в ръката ви, какво възнамерява за вас да управлявате в Неговото Царство, имайте предвид тези пет категории благосъстояние, които Той може би ще ви възложи.

1) Истинското благосъстояние започва с библейския мироглед.

Без значение колко пари имате, ако не виждате реалността според Божието Слово, вие сте беден. Мирът с Бога носи свобода от омаломощаващия грях и завист. Колко богати хора познавате, които са омаломощени от алкохолизъм, наркотици, похот или алчност? Те не са състоятелни. Може да са богати, но не са състоятелни. Благосъстоянието започва от персоналния мир с Бога.

2) Истинското благосъстояние включва взаимоотношенията.

Какви ресурси имате в семейството си по плът? Какви ресурси имате в съдружниците ви в духовния хомот, тези, с които имате общение в Бога? Какви ресурси имате в своите приятели и в обществото? Нищо не е по трагично от човек, чиито единствен приятел е неговият портфейл: той ще отиде в гроба си самотен, изолиран, или дори внушаващ страх, но нито обичан, нито уважаван. Изграждането, отглеждането и опазването на взаимоотношенията с хората е част от истинското благосъстояние и е съществена част от изграждането на ВСЕМОГЪЩИЯТ & СИНОВЕ.

3) Истинското благосъстояние включва разбиране за собственото предназначение и място в Божието дело и действие според това разбиране.

Вашите умения, дарби, служение и духовен растеж са истинското благосъстояние. Мъдрост е също да избягвате самонядеяността и да стоите в своите граници.

Бихме могли да направим шестчасова конференция, основана на закона за откриването на собствените граници и стоенето вътре в тях. Хиляди бизнесмени са успяли в една сфера, минали към нещо друго, защото е изглеждало добро и са загубили и ризата на гърба си. Защо? Защото не са разбирали своите граници. Само Христос има неограничени граници. Всички останали сме ограничени. Павел писа, “А ние няма да се похвалим с това, което е вън от мярката ни, но според мярката на областта, която бог ни е определил...”[23] Той отказа да излезе извън своите назначени граници.

Вярвате ли, че Бог има цел за всичко, което създава? Разбира се. Бог ли е създал вашия бизнес? Ако не е Той, по-добре намерете нещо друго, което да правите. Но ако Той го е създал, тогава Той има цел за него. Някога отделили ли сте време да застанете на коленете си пред Бога, питайки Го, “Защо си създал моята компания?” Ако бизнесът ви има предназначение, вашата работа е да откриете това предназначение, да намерите неговите граници и да се уверите, че няма да се разширявате извън тях. Забравете цялата стандартна мъдрост за хоризонтална и вертикална интеграция. Трябва да намерите Божието предназначение за вашия бизнес и да стоите в него. Бог иска вашият бизнес да прави нещо повече отколкото просто да създава богатства за вас. Той иска бизнесът ви да бъде свидетелство в Царството. Ще трябва да научите уменията за стратегическо мислене, за да извършите това. Намерете си наставник, ако все още нямате. Заедно се молете.

4) Истинското благосъстояние включва добро здраве, което означава време да изпълните своето предназначение.

Няма значение колко добри са идеите ви или какво съкровище имате. Ако нямате време да ги вкарате в работа, ще банкрутирате. Колкото по-възрастни ставаме, толкова повече разбираме псалмиста, когато се моли, “Научи ни така да броим дните си, че да придобием мъдро сърце.”[24]

5) Истинското благосъстояние включва материална задоволеност

В I Тимотей 6:6-10, Павел признава, че се нуждаем от достатъчно притежания, за да изпълним нашето призвание. В някои случаи това означава просто храна и подслон (I Тим. 6:8). В други случаи то може да означава милиони долари. Във всеки случай, ако имаме достатъчно, за да изпълним нашето призвание, трябва да сме доволни.

Вашето призвание определя нуждата ви от пари

Защо някои хора се нуждаят от повече пари, отколкото други? Защото призванието им го изисква. Трагедията на християнството е, че християните, на които Бог е дал пари, обикновено не ги използват за своето призвание. Те рядко откриват своето призвание, така че рядко прилагат благосъстоянието, което Бог им дава, включително и богатствата, към това призвание. Трябва да разбираме какво е нашето призвание, а нашето призвание е тясно свързано с нашата ресурсова база.

Ако сте облагодетелствуван с огромна банкова сметка, не я считайте просто като Божието благословение лично към вас, за да я прахосате за себе си. Тя е знак за вашето призвание. Попитайте Господа, “Защо имам тези ресурси и какво трябва да правя с тях?” Капитал, който не е насочен според Божия призив, е една от най-големите клопки, в които човек може да влезе. Ето защо Павел казва:

На ония, които имат богатството на тоя свят, заръчвай да не високоумствуват, нито да се надяват на непостоянното богатство, а на Бога, Който ни дава всичко изобилно да се наслаждаваме; да струват добро, да богатеят с добри дела, да бъдат щедри, съчувствителни, да събират за себе си добра основа за в бъдеще, за да се хванат за истинския живот.[25]

Старият Завет завършва едновременно с обещание и предупреждение за проклятие:

Помнете закона на слугата Ми Мойсея, който му заповядах в Хорив за целия Израил, повеленията и съдбите. Ето, Аз ще ви изпратя пророк Илия, преди да дойде великият и страшен ден Господен; и той ще обърне сърцето на бащите към чадата, и сърцето на чадата към бащите им, да не би да дойда и да поразя земята с проклятие. Мал. 4:4-6

Колко по-ясно би могло да се каже? Служения, които свързват и бвързват поколението на сърцата на бащите към децата им, носят благословение. Мисленето само за едно поколение произвежда проклятие. Сега сме под това проклятие и то трябва да си отиде. Бог да ни даде мъдрост и мъдро изразходвани богатства, за да издухаме това проклятие в ада.


[1]Мат. 6:20

[2]I Кор. 3:9-15; Мат. 6:19-20

[3]Иса. 9:7

[4]Рим. 4:16

[5]Мат. 3:9

[6]Пс. 127

[7]Вт. 6:6-9

[8]I Кор. 4:7

[9]Пс. 90:16-17

[10]II Кор. 12:14

[11]Мат. 6:21

[12]George Gilder, Wealth and Poverty (New York: Bantam Booksq 1981) pp. 76, 74.

[13]Пр. 20:21

[14]Вт. 7:22

[15]Йоана 19:26-27

[16]Мат. 10:39

[17]Йоана 15:8,16

[18]Мат. 20:15; Деян. 5:4

[19]Пс. 139:16; Ис. 46:10; Еф. 1:4; II Тим. 1:9; Откр. 13:8

[20]В резултат от тази промяна в моя живот, аз направих семинар със серия аудиокасети, озаглавени “Стратегическо мислене” (Strategic Thinking). От тази серия сме продали на ръководители повече от кои да е други наши касети.

[21]Фил. 2:5-11; I Пет. 5:6

[22]Пр. 22:7

[23]II Кор. 10:13

[24]Пс. 90:12

[25]I Тим. 6:17-19





Doing Business God's Way
Copyright © 1995 Dennis Peacocke
превод Copyright © 1996 Божидар Маринов